444 0 411 ESENYURT BELEDİYESİ İRTİBAT TELEFONU
Esenyurt'taki Suriyeliler Ülkelerine Dönüyor

ESENYURT’TAKİ SURİYELİLER ÜLKELERİNE DÖNÜYOR


ESENYURT BELEDİYESİ 3 AİLEYİ TÖRENLE SURİYE’YE UĞURLADI

 

Zeytin Dalı Harekatı'nın başarısı sonrası bölgeye huzur gelmesi ülkemizde yaşayan Suriyeli sığınmacıların dönüş isteğini artırdı. Esenyurt’ta yaşayan 13 kişilik 3 Suriyeli aile, Esenyurt Belediyesi’nin düzenlediği uğurlama töreni ile mehter marşıyla ülkelerine gitti.

 

Fırat Kalkanı ardından yapılan Zeytin Dalı Harekatı ile birlikte güvenli hale gelen bölgelere Türkiye’de yaşayan Suriyeliler dönmeye başladı. Esenyurt'ta ikamet eden 13 kişilik 3 Suriyeli aile, Esenyurt Belediyesi tarafından eski Esenyurt Belediye Binası önünde düzenlenen uğurlama töreni ile ülkelerine doğru yola çıktı. Mehter marşları ile başlayan uğurlama töreninde konuşma yapan Esenyurt Belediye Başkanımız Ali Murat Alatepe, 20 Ailenin daha Suriye’ye dönmek için beklediğini ifade etti. Başkan Alatepe, “Cumhurbaşkanımızın bir söylemi yerine geldi. Buradan ilk etapta üç ailemizi, birisini Afrin’e ikisi Cerablus’a gidecek şekilde organizasyonumuz yapıldı. Yaklaşık olarak 140 bin Suriyeliyi barındıran bir ilçeyiz. Aynı camiye aynı okula beraber gittik. Evlerine dönerken gönül rahatlığı ile gidiyorlar, biliyorlar ki orada Türk Askeri var” şeklinde konuştu.

 

Suriye'ye dönen kafilenin içinde bulunan Hikmet Nasir, Türkiye'ye teşekkür ederek, "4 yıldır Türkiye’de yaşıyorum. Suriye benim anavatanımdır. Ben vatanıma dönmek istiyorum. Ben savaş olduğu için Türkiye’ye geldim. Üstümüze bombalar atılıyordu, ben de çocuklarımı korumak için geldim. Ben vatanımı çok özledim orada kalan akrabalarımız ile sürekli konuştuk” dedi.Konuşmaların ardından otobüslere binen Suriyeliler zeytin dalları ile uğurlandı. Suriyelilerin bindiği otobüsün önünde ise “Her şey için teşekkür ediyoruz biz evimize dönüyoruz” pankartı asılıydı. Öte yandan çıktı. Esenyurt Belediyesi evlerine dönmek isteyen ailelere Suriye sınırına kadar lojistik destek sağlıyor. Suriye sınırında ise Kızılay Ekipleri aileleri karşılayarak Afrin ve Cerablus'taki evlerine ulaştırılacak. 

Oluşturulma Tarihi : 29.03.2018